Na internete toho nájdete mnoho o ALS, v našom jazyku preložené veci na jedno kopyto. Faktom je, že ALS je neurodegeneratívne ochorenie mozgu, pri ktorom odumierajú neuróny. To znamená, že sa vám postupne oslabujú nervy a nervové spojenia so svalmi celého tela a prestávajú fungovať. Existujú len dohady o tom čo to spôsobuje, nejaké spoločné menovatele vzoriek ľudí ako životné prostredie, že často robili výbušný šport, časté nárazy na hlavu -futbal a podobne. Jedno je však isté. Niečo tie motoneuróny napáda a ničí. Niečo toxické. Po návšteve Mexika mi bolo objasnených pár vecí. 

ALS je komplexný viacstupňový proces, a zameranie Nova Cell Institute je tiež. Jedným z faktov je negatívne pôsobenie BMAA (beta-metylamino-1-alanínu) neurotoxínu, ktorý selektívne spôsobuje degeneráciu a smrť motorických neurónov. Ale prečo sa v tom mozgu tvorí? Pravdepodobne to spôsobil nejaká vírus alebo toxín. Pýtali sa ma na klinike, či sme za posledné 2 roky nespozorovali niečo netradičné. Či Honza neprišiel do kontaktu s nejakými pesticítmi, nemal zvlášnu chrípku, či nenápadného kliešťa. Nič ma však nenapadalo.

Ďalší hráči, ktorí boli v ALS nedávno identifikovaní boli „nesprávne zložené proteíny“, ktoré sú toxické. Proteíny tvoria rôzne aminokyseliny no ak sú nesprávne tvarované,

konkrétne TDP-43 a FUS, ich mechanizmus degraduje neuróny, gliové bunky, dendritické astrocyty a ependymálne bunky. Cieľom by preto malo byť  spomaliť alebo prípadne zastaviť progresiu odumierania neurónov, práve pridávaním nových buniek, ktoré ich vedia načas nahradiť. 

Dôležité je spomenúť, že biochemici a vedci v Mexiku ako aj špecializovaní vedci a laureáti Nobelovej ceny, sú otvorení všetkým možnostiam a výskumom a nie sú manipulovaní menovými záujmami farmaceutických spoločností ako v USA. Práve preto sa zákrok vykonáva v Mexiku. Aj keď len pár minút od hraníc s USA. Chápeme sa.

Výskum ukazuje že keď mozgová miechová tekutina (CSF) u pacienta s ALS produkuje ependymálne bunky (nevieme prečo), práve tie generujú veľa zlúčenín toxických pre motorické neuróny a ďalšie bunky. Liečbou kmeňovými bunkami dávame do tela nové, zdravé a čerstvé kmeňové bunky, ktoré nahrádzajú choré a staré bunky. Tieto aktívne “náprotivky” následne vylučujú veľké množstvo proteínov, adhéznych molekúl, cytokínov a rastových faktorov, ktoré chránia motorické neuróny a spomaľujú progresiu ALS.

Treba ešte spomenúť Klotho, čo je neuroprotektívne činidlo produkované v kmeňových bunkách. Boli dokázané skvelé výsledky pri Alzheimerovej chorobe. Výskumníci veria, že toto neuroprotektívne činidlo je a bude prospešné aj pre pacientov s ALS. Výskum potvrdil, že ak bude v mozgu tento proteín hormón, dokáže chrániť neuróny pred oxidačným stresom vyvolaným pravdepodobne amyloid-glutamátom, ktorý sa nadmerne tvorí u pacientov s ALS.

https://www.nature.com/articles/s41581-018-0078-3

Najnovší článok

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-06/buso-pop062719.php